Pohjanmaan pesisäitejä muistettiin Lapualla
29.6.2019 18:50 Uutiset / Lappajärven Veikot

Lappajärven Veikkojen pesisäiti 2019: Irja Peltola. Onnittelut!

Pesisäidit palkittiin tänä vuonna 34.kerran. Pohjanmaan Pesiksen alueen 15 pesisseuraa valitsivat keskuudestaan ansioituneen Pesisäidin. Seurojen valitsemia Pesisäitejä muistettiin mitalilla, kunniakirjalla ja ruusulla. Pesisäidit palkittiin naisten Superpesis -ottelussa Lapuan Virkiä – Lappajärven Veikot kesäkuun lopulla.

Lappajärven Veikot nimesivät vuoden pesisäidikseen ansaitusti Irja Peltolan. Irja on ollut aktiivinen joukkueemme kannustaja ja tsemppaaja sekä osallistunut aktiivisesti myös erilaisiin seuran talkootehtäviin. Irjan tytär Emmi on kuulunut jo useamman vuoden edustusjoukkueemme vakiokalustoon, ja on ollut viime vuosina kova tekijä lautasen äärellä. - Pesisäidistämme näkee, että hän elää koko sydämestään mukana tyttärensä ja koko joukkueemme toiminnassa, seuran puheenjohtaja Reijo Kärnä kiittää.

PESISÄIDIT 2019 seuroittain

Tanja Penninkangas Alajärven Ankkurit

Hanna Lassila Alavuden Peli-Veikot

Kirsi Kivistö-Rahnasto Ilmajoen Kisailijat

Essi Laitala Jalasjärven Jalas

Niina Niemi Jurvan Liekki

Kirsi Lepistö Kauhajoen Karhu

Susanna Rauhala Koskenkorvan Urheilijat

Marika Törmä Laihian Lujapesis

IRJA PELTOLA LAPPAJÄRVEN VEIKOT

Heli Jaskari Lapuan Virkiä

Sanna Ahola Mailattaret Vaasa

Kirsi Martinmäki Nurmon Jymy

Raija Orhanen Peräseinäjoen Toive

Kaarina Saarinen Seinäjoen Maila-Jussit

Kirsi Keskitalo Vaasan Maila juniorit

Päivi Vihriälä Vimpelin Veto

Maria Latvakoski Vähänkyrön Viesti

Hanna Haapoja Ylihärmän Pesis-Junkkarit

Jenni Koski Ylistaron Kilpa-Veljet

Teija Viinikka Ähtärin Urheilijat


Lappajärven Veikot onnittelee kaikkia tuoreita pesisäitejä! Teette tärkeää työtä lastenne, seurojenne ja koko pesiksen eteen!


   
Lisää uutisia
Lappajärven Veikot
Kategoriat