Alexandra Scheweleff kaksoisedustuksella Lavettariin!
Naisten YkköspesisJulkaistu: 23.04.2025 17.25

Alexandra Scheweleff kaksoisedustuksella Lavettariin!

Lappajärven Veikkojen kapea naisten ykköspesisjoukkueen rosteri saa oivan pelurin Mailattarista, Vaasasta, tulevaksi kesäksi. Naisten superpesistä edustava Mailattaret ja ykköspesistä pelaava Veikot ovat solmineet yhteistyössä lähipäivien aikana kaksoisedustussopimuksen Alexandra Scheweleffistä.

Lavettarien pelinjohtaja Jaakko Kultalahti on erittäin tyytyväinen tähän sopimukseen: "Mailattarien pelinjohtajan Pekka Mäntymaan kanssa on keskusteltu jonkinasteisesta yhteistyöstä jo aikaisemminkin, ja nyt päädyttiin yhteistyössä hyvään ratkaisuun joukkueiden ja juuri tämän pelaajan kannalta. Kaksoisedustusoikeus ei poista nuoren pelaajan oikeutta pelata myös omassa seurassaan superpesiksen pelejä, mutta saa tasokkaita ykköspesispelejä nyt myös meidän kautta. Kaikki siis hyötyvät."

- On hienoa saada nuori ja nälkäinen pelaaja mukaan Lavettariin. Alexandran oma halu ja motivaatio saada juuri meillä peliaikaa on myös erittäin iloinen ja positiivinen asia. Hänen myötä tulee joukkueeseen lisää variaatioita ulkopeliin ja monipuolisuutta sisäpeliin, Kultalahti jatkaa.

Vaasan Mailattaret ja Lappajärven Veikot ovat tehneet jo useita vuosia yhteistyötä alueen pelaajien kehityksen eteen, ja työtä jatketaan siis hyvällä tiellä.