C-tyttöjen treenikausi hyvällä mallilla
C-tytötJulkaistu: 21.02.2026 23.25

C-tyttöjen treenikausi hyvällä mallilla

Lappajärven Veikkojen C-tytöt on harjoitellut yhteistyössä seuran B-tyttöjen ja naisten maakuntasarjan joukkueiden kanssa jo viime lokakuulta. Osa C-tytöistä toki kuuluu edellä mainittujen joukkueiden peruskalustoon myös.

Joukkue on treenannut kolme kertaa viikossa Lappis-Areenalla ja harjoituspelejä taotaan päsääntöisesti Alajärven pallohallissa. Joukkue on pelannut yhden voitokkaan harjoituaottelun, kun Kannuksen Ura kaatui tammikuun lopussa lopputuloksella 2-1k (4-6, 11-2, 4-3k). Seuraavat harjoitusottelut pelataan maaliskuussa kahden kappaleen verran. Ennen kesäkauden alkua joukkue pelaa kotikentällä Veikkolassa vapputurnauksen alueemme aluesarjajoukkueita vastaan.

Myös C-tytöt ovat äänestäneet joukkueelleen kapteeniston, jossa on tuttuja nimiä ja myös uutta verta. Joukkueen kapteenina toimii Emma Ahvenniemi ja varakapteeneina toimivat Luna Korri ja Sara Saari. Kaikki nämä pelaajat ovat harrastaneet pesäpalloa jo useamman vuoden, osa jopa kymmenen vuoden ajan.