Lavettaret Kuopion halliturnauksessa
27.3.2022 17:55 Seuratiedotteet / Naisten ykköspesis

Puijon Pesis - LaVe 0-2 (4-7, 3-5) ja LaVe - Kirittäret talent 1-1 (3-2, 2-6)

Puijon Pesis- LaVe 0-2(4-7,3-5)

Kuopiossa Kuopio hallissa pelattiin pesäpalloa koko viikonloppu. Mukana oli niin naisten kuin miestenkin Ykkössarjajoukkueita, jotka pelasivat kaikkiaan 12 peliä. Kutsun turnaukseen sai myös Lappajärven Veikot. Joukkueemme pelasi hyvin lupauksia antavasti aina viimeiseen ulkovuoroon asti, missä kilpi hieman tahraantui.

Lavettaret avasi räväkästi oman osuutensa. Puijottaret sai antautua heti ensimmäisessä vuorossa Sanna Särkijärven hyvälle linjalyönnille ja Anni Kankaan upealle puhkaisulle kolmosrajasta, millä tuli kolme juoksua. Veikot iski vielä päätösvuorossa kolme juoksua tilanteeksi 0-7. Kotijoukkueen tuntui häviävän nollille. Tilda Tuomi oli kuitenkin toista mieltä puhkaisten LaVen kakkospuolen kahden palon tilanteessa kaventaen päätösluvuiksi 4-7.

Toisen jakson ratkaisu tuli myös avausvuorossa. Kuopio lahjoitti kaksi juoksua harhaheitoilla, joiden lisäksi Essi Kivelä niittasi kakkosluukusta juoksun ja Sanna Särkijärven välilyönnillä tilanteeksi 4-0. Lavettaret oli kohtelias vieras lahjoittamalla puolestaan toisessa vuorossa emännille kaksi harhaheittojuoksua.

LaVe- Kirittäret 1-1(3-2, 2-6)

Toiseen peliin Veikot sai vastaa samaa Ykköspesiksen pohjoislohkoa pelaavan Kirittärien talentit. Peli kulki pohjalaisten hallinnassa aluksi niukkajuoksuisessa väännössä. Jyväskylä hankkiutui kahden juoksun johtoon ennen kuin LaVe heräsi takaa-ajoon viimeisen vuoron tasoittavalla. Aleksandra Latvalan yllätysotolla kakkospussiin ja Sanna Särkijärven juoksulla joukkue nousi tasoihin. Veikkojen ratkaisijaksi astui nuori jokeri Elli Kangas, jonka hermo piti tiukassa kotiutustilanteessa.

Lavettaret aloitti painostuksella päätösjakson. Vahvasti iskenyt Saana Lahti yllätti Kirittärien takakentän, mutta pallo pysähtyi valitettavasti esteeseen. Lyönti tuotti kuitenkin yhden juoksun. Aleksandra Latvala löi komeasti väliin ja tilanteeksi lupaavasti 2-0. Päivän viimeiseen ulkovuoroon saakka hyvää ulkopeliä pelannut LaVe retkahti. Voimat ja keskittyminen herpaantuivat. Talentit takoivat kaksi läpilyönti, joilla tuli laajassa hallissa jaksovoittoon tarvittavat neljä juoksua.

Veikkojen työnjako sisäpelissä onnistui. Kärkietenijöistä Neea Mattila toi kuusi juoksua, Essi Kivelä neljä ja Mette Mortensen kolme. Kotiuttajien osaston Sanna Särkijärvi ja Anni Kangas takoivat kumpikin neljä juoksua päivän matseissa.

Seuraava Lavettarien turnee on 26. ja 27. tätä kuuta Alajärven pallohallissa. Lauantaina Superpesiksessä pelaava Mailatteret Vaasasta ja Ykköspesiksen Siilinjärven Pesis sunnuntaina haastavat joukkueemme.

Kuva: Saimi Airaksinen


   
Lisää uutisia
Lappajärven Veikot
«  Syyskuu   »
Kategoriat